Čest je víc než život

Vážení přátelé, bratři a sestry, nabízíme Vám k prodeji publikaci, kterou vydala Sokolská župa plk. Švece k 90. výročí vzniku Československé republiky a při příležitosti odhalení sochy národního hrdiny, sokola a legionáře plk. Josefa Jiřího Švece.

Knihu „Čest je více než život“ je možné objednat v kanceláři Sokolské župy plk. Švece. Cena knihy je 100 Kč za jeden výtisk. Sokolská župa plukovníka Švece, Sokolovská 122c, 586 01, Jihlava - tel: 567 210 233, mob: 736 106 362, email: zupaplksvece@seznam.cz,web: www.zupaplksvece.estranky.cz

Smysl a důvody vydání publikace nejlépe vystihuje závěrečné slovo knihy: „Čest je víc než život. Tato slova byla vybrána pro název této knihy záměrně a věřme že ten, kdo došel až k těmto řádkům, pochopil, že v případě zápasu o vznik Československé republiky nešlo o žádnou prázdnou frázi. Republika nám nespadla s nebe, ale naše národy si ji musely vybojovat. Desetitisíce našich dědů a pradědů za ni bojovaly se zbraní v ruce, s nasazením vlastního života. Mnoho z nich padlo na bojišti, mnoho z nich si odneslo z krvavých válečných střetů trvalé následky na zdraví. Hrdinství mužů bojujících za vznik první republiky nemůže snížit mnichovská zrada z roku 1938, kdy jsme se vzdali německé přesile, ani bezmoc, se kterou jsme sledovali vpád sovětských tanků na naše území v roce 1968, ani rozdělení státu na Českou a Slovenskou republiku v roce 1993. Naopak. Události kolem roku 1918 patří mezi nejslavnější období našich dějin, kdy jsme se dokázali zbavit třistaleté poroby našich národů ze strany Habsburské monarchie. Po vytvoření samostatného demokratického státu jsme v mnohých ohledech předstihli velkou část okolního světa. Oba totalitní režimy, kterými jsme ve dvacátém století prošli, se snažily slavné období první republiky z myslí našich lidí odstranit. Ničily vše, co by jen trochu toto období připomínalo, nalhávaly lidem nepravdivé výklady dějin či překrucovaly skutečnost. To vše se neobešlo bez následků - generace lidí narozených po druhé světové válce má dodnes zkreslené informace o roku 1918, část obyvatelstva nemá informace žádné, ani o ně nejeví zájem. Úkolem této publikace je pokusit se tuto skutečnost alespoň skromným dílem napravit. Navracet zpět do našich myslí vymazané kapitoly dějin, navracet zpět hrdost na vlastní historii, znovu probouzet ztracenou lásku k vlasti. Snad se někdy dočkáme toho, že si lidé vyvěsí 28. října za okno svého domu státní vlajku“.