Činnost jednoty během 2. světové války - I

V červenci roku 1939 se konal první stanový tábor Sokola Třebíč pod vedením O. Pokorného a J. Jurenky. Byl uskutečněn od 4. do 25. července na Horském potoce u rybníka Vidláka, mezi Opatovem a Předínem. Dvacet dorostenců a starších žáků vedl zakladatel sokolského táboření v Třebíči, bratr Olda Pokorný, vzdělavatelem tábora a zástupcem vedoucího byl bratr Ing. Jaroslav Jurenka. Kuchyni vedly sestry J. Herzánová a B. Kořínková.

Ze zápisu v sokolské kronice:
" ...Tábořili jsme v 11 soukromých stanech-jehlanech, na prkenných podsadách, které jsme si v červnu sami vyrobili. Prvý týden jsme se stravovali v sokolské osadě žáků v Předíně, kam jsme denně 2 kilometry docházeli, další dva týdny vařilo se již v táboře na malé zemní peci, zprvu otevřeně, později částečně kryté přístřeškem. Na tábor jsme odjeli na vlastních kolech, na nichž jsme se také navrátili domů. Potřebné vybavení nám na tábořiště dopravilo nákladní auto. Z tábora jsme podnikli celodenní cyklistický výlet do Telče. Všichni účastníci byli tímto prvým dlouhodobým podnikem pobytu v přírodě nadšení a Sokol Třebíč přiřadil se tak ke špičkovým jednotám ČOS, které rozvíjejí také tuto nenahraditelnou a vynikající formu výchovy a výcviku své mládeže (Sokol Praha- Vinohrady a Brno- Královo pole). ... "

Po úspěšném prvním stanovém táboře následoval o rok později druhý, který vedl opět O. Pokorný. Dále se v Sokole Třebíč pořádaly celodenní výlety, pochodová cvičení, divadelní a loutková představení, sokolská hudba slavila úspěchy, sokolská knihovna byla hojně navštěvována a pokračovalo se v pravidelných cvičení na nářadí v sokolovně. Oldřichem Pokorným byly dále založeny oddíly lyžování, plavání, házené a odbíjené, které hned od začátku své činnosti vykazovaly dobré výsledky. Oddíl odbíjené a házené však zaniká spolu se Sokolem v roce 1941, stejně tak jako atletický oddíl.