Činnost jednoty během 2. světové války - II

Činnost České obce sokolské byla násilně přerušena nacisty během 2. světové války a to na čtyři roky v letech 1941-1945. V neděli 13. dubna 1941 se přes noc na dveřích sokolovny objevil dvojjazyčný nápis: „Činnost Sokola zastavena, vstup zakázán!“ Sokol Třebíč byl tedy zrušen, avšak sokolská myšlenka byla udržována v ilegalitě dál díky plaveckému oddílu.

Ten přešel do trampského klubu Fafejta, kde byl zaregistrován v Československém amatérském plaveckém svazu a účastnil se jeho závodů. V oddíle byla vytvořena i skokanská skupina pod vedením Jiřího Herzána a družstva vodního póla s kapitánem J. Malým. V březnu 1942 zahynul Oldřich Pokorný (obr.č.13) v koncentračním táboře v Osvětimi a o tři měsíce později byl zastřelen Jaroslav Jurenka (obr.č.14) v Kounicových kolejích v Brně. Kromě těchto dvou osobností třebíčského Sokola zahynulo za 2. světové války dalších 13 jeho členů (mezi nimi byli i starosta a náčelník Sokola Třebíč a starosta města).

V roce 1943 přijal plavecký oddíl nabídku odboru KČT Třebíč, kam jako celek přešel a také později dosáhl svých největších úspěchů. O prázdninách uspořádal oddíl měsíční školu pro neplavce. V roce 1944 začali plavci pravidelně dvakrát týdně navštěvovat tělocvičnu Masarykovy školy. Ve stejném roce byl založen první atletický oddíl SK Horácká Slávie, kam přestoupili všichni bývalí členové oddílu lehké atletiky v třebíčském Sokole.

V květnu 1945 obnovila ČOS svoji činnost. Lehkoatletický oddíl přestoupil z Horácké Slávie opět do Sokola, kde počet jeho členů přesáhl 100 atletů. I plavecký oddíl přešel z KČT pod Sokol.

Od 13. července do 10. srpna 1945 se konal první poválečný tábor v Sokole Třebíč i v celé Československé republice.
Ze zápisu v sokolské kronice:
"…Lesy byly dosud plné zběhlých německých vojáků i pozůstatků války, které vojenští pyrotechnici shromažďovali a odpalováním zneškodňovali. Proto také okresní národní výbor uvítal naše každodenní signály polnicí, které sběhové tisícileté říše považovali za vojenskou přítomnost a na hony se tábořišti vyhýbali. Přesto však ONV Třebíč přidělil vedení tábora dvě vojenské pistole, spolu s větším množstvím ostrých nábojů a krátkým zaškolením v palbě. Z těchto důvodů dostal také tábor název „Granátový“, což se projevilo i v jeho znaku..."

3. září 1945 zahajuje Sokol Třebíč svá pravidelná cvičení v sokolovně, tělocvičně Masarykovy školy a gymnázia.