Činnost jednoty v letech 1945 – 1948

V tomto krátkém období tří let, vymezeném koncem druhé světové války a začátkem nové totality, byl Sokol Třebíč ve svém největším rozkvětu. Počtem 2253 členů dosáhl největší působnosti ve své historii. Opět se konala pravidelná nářaďová cvičení v sokolovně, pořádaly se výlety, stanové tábory, sokolská hudba byla na vrcholu své slávy, divadelní představení dosahovala vysoké návštěvnosti a byla uspořádána celostátní výstava sokolského pobytu v přírodě.

Plavecký oddíl neustále rozvíjel svoji činnost a jeho plavci získávali přední místa v závodech ČOS, stejně jako členové skokanského kroužku. I lyžařský oddíl pokračoval po odmlce za druhé světové války ve své činnosti. Do jeho čela se postavil Pavel Šilhan. V roce 1947 uspořádal oddíl I. ročník memoriálu Oldřicha Pokorného v běhu na lyžích na 10 km. Dále vznikají v třebíčském Sokole oddíly hokeje a košíkové. V roce 1946 nechala postavit jednota chatu s kapacitou 30 osob u rybníka Hranečník, kterou doplnila dřevěná kuchyň, studna a hřiště. Místo bylo pojmenované jako Jurenkova osada a sloužila třebíčským táborníkům jako jedna ze základen pro jejich tábory. Ve stejném roce zahájily svoji tábornickou činnost také dívky a to na stanovém táboře u Svatoslavi. V červnu 1947 byl v Třebíči uspořádán velkolepý župní slet župy plukovníka Švece, na kterém účinkovalo 2200 cvičenců.

Ze zápisu v sokolské kronice:
HLAVNÍ SLETOVÝ DEN, NEDĚLE, 15.VI.47. Ráno největší poválečné tělovýchovné slavnosti v Třebíči je přímo vzorové. Celé město je znovu slavnostně vyzdobeno, téměř ze všech domů na náměstí vlají prapory, všechny výklady a skříňky organizací jsou opraveny sletovými poutači a symboly.Již od časných hodin svážejí vlaky, autobusy a zvláště vyzdobené selské vozy - žebřiňáky s upravenými lavicemi, plné girland a chvojí, rozjásané cvičence na stadion, kde probíhají celé dopoledne zkoušky.Také stadion Sokola Třebíč je skvěle vyzdoben vlajkovými stožáry, vysokými bílými pylony s rozpjatými křídly bílých sokolů, všude věnce a pásy z čerstvého chvojí a na pomocných plochách stadia množství bohatě zásobených prodejních stánků s občerstvením. Sletová výstava v sokolovně praská ve švech pod množstvím návštěvníků...

V roce 1948 se konal v Praze XI. všesokolský slet, který se stal do té doby tím nejmohutnějším. V jeho programu bylo také zahrnuto vystoupení sokolských táborníků (obr.č.16). Třebíčští táborníci byli k této příležitosti pověřeni uspořádáním ukázkového stanového tábora ve Stromovce po dobu čtyř týdnů.