Havrani

311. peruť táborníků Sokola Třebíč Havrani byla založena 23.září 1988 za podpory manželů Herzánových. Táborníci se scházeli k pravidelné činnosti jedenkrát týdně v klubovně na Leopolda Pokorného. Mimo to pořádali v rámci oddílu pravidelné akce.

Výpravy do přírody, vítání jara v Mramorové jeskyni, pečení brambor, krmení ptáčků, pobyty na Jurenkově osadě, vánoční besídky nebo zimní výpravy na běžkách a bruslařské výlety na okolní rybníky. Aktivně se podíleli na činnosti v jednotě a na obnově Jurenkovy osady - rekonstrukce kuchyně a stavba nové jídelny. Účastnili se brigád na stadionu jednoty a při rekonstrukci domu na Leopolda Pokorného 20.

Jejich prvním významným podnikem v přírodě byla letní osada DAJÁKO na Jurenkově osadě, v pořadí 26. osada Sokola Třebíč. Následovalo dalších 7 letních táborů ve stanech s podsadou, opět na Jurenkově osadě. V roce 1990 - Hradisko (Velká táborová hra Slovanské hradisko), v roce 1991 - Montgomery (VTH 3 svitky), v roce 1992 Rapuré (VTH Tajemství Rapuré), v roce 1993 - Chippway ( VTH Tanec figurek), v roce 1994 Aškoš (VTH Expedice Československo), v roce 1995 Bristol (VTH Poklad na ostrově), v roce 1996 Sneffels (VTH Cesta do středu Země). Všechny velké táborové hry byly napsány pro oddíl Havranů a měly na táborech svoje premiéry. Větší část jich vyšla knižně v roce 1997 v nakladatelství Arca JiMfa a v roce 2003 v nakladatelství Olympia. Havrani uskutečnili také týdenní zimní pobyt na Jurenkově osadě a 3 zimní tábory - všechny v Javorníkách.

V roce 1995 uskutečnili první vodácký putovní tábor VOLAVKA. Sjížděli řeku Berounku. O rok později pak vodácký putovní tábor Heleryba na Vltavě. Svoji činnost ukončili 20.12.1996.
Poděkování patří všem, kteří Havranům pomáhali a spolupracoviali s nimi. Zejména Ing. Jiřímu Herzánovi - Loganovi, jeho ženě Zdeně - Kyllikky, Ing. Janu Lukáškovi - Hrouzkovi, Pavlovi Hrůzovi - Pavčovi, Radkovi Hromadovi- Radisovi, jeho ženě Jindře - Mihulce. Děkujeme.

Do budoucna je velkou výzvou, zda někdo dokáže navázat na tradice oddílu a Havrani se tak dočkají znovuzrození.
Marie Lojdová - Dolly