Oddíl lehké atletiky

V roce 1946 zaznamenává lehkoatletický oddíl Sokola Třebíč obrovský rozmach. V jeho čele stojí prof. Emil Novák, který se stává i župním vedoucím lehké atletiky. Někteří atleti, především Alois Krul, reprezentovali Sokol Třebíč i v mezinárodních závodech a jejich výkony se staly československými rekordy.

V září roku 1946 se konal na sokolském stadionu v Třebíči třetí ročník Velké ceny v běhu na 10.000 m, který pořádal poprvé v roce 1944 S.K. Horácká Slávie a v dalších letech převzal jeho pořadatelství Sokol Třebíč. Nejúspěšnější ročníky Velké ceny byly v letech 1949, 1950 a 1951, kdy se jich zúčastnil i olympijský vítěz Emil Zátopek. V roce 1952 se uskutečnil poslední ročník tohoto závodu. Stejným rokem končí také činnost atletického oddílu Třebíči.

Ze zápisu v sokolské kronice:

" ... 20. srpna - VI. ročník Velké ceny v běhu na 10.000 metrů v Třebíči. Pořadatel Sokol Třebíč. Letošího ročníku Velké ceny města Třebíče se zúčastnil poprvé v její historii také mistr světa, Evropy a Československa v běhu na 10.000m, br. E m i l Z á t o p e k, který také závod po zásluze vyhrál. Zcela zaplněná hlediště sokolského stadia, kde kromě 8000 návštěvníků zasedlo také větší množství význačným sportovních i politických činovníků, vidělo úchvatný závod světové úrovně ve světovém čase vrcholného vzepětí vítězova.... "