Stopy na sněhu

Jaroslav Beran - Oldřich Pokorný, Stopy na sněhu - historie třebíčského lyžování. Vydáno vlastním nákladem autorů, Třebíč 2003. Knížka pojednává o lyžování v Třebíči od roku 1923 do roku 2003. Přináší ucelený přehled o vývoji a současnosti běžeckého a sjezdového lyžování.

Organizované a závodní a rekreační lyžování v Třebíči se začalo rozvíjet právě v Sokole. Kolem let 1930-1932 začali v třebíčském Sokole nadšenci pod vedením Františka Kvaňka organizovat turisticko-lyžařské výlety do okolí Okříšek a různých míst okresu. Z této činnosti vyrůstá i zájem o závodní lyžování, především v běhu. Již v letech 1933 - 34 byly zorganizovány přebory sokolské župy plk Švece. Přebory se konaly na Čeřínku u Jihlavy. V dalších letech pokračovala drobná závodní činnost místního a župního významu. Příchodem Oldřicha Pokorného začíná významná etapa třebíčského lyžování. Jako profesor gymnasia soustředil kolem sebe řadu studentů, kteří se zúčastnili všech závodů v oblasti. Profesor Pokorný byl akademickým mistrem světa v závodě sdruženém v roce 1934 ve Wengenu (Švýcarsko). Jeho sportovní a životní pouť byla přervána nacisty v roce 1942, kdy byl umučen v Osvětimi. Na jeho památku je pořádán běžecký závod. První ročník se uskutečnil v roce 1947 v Třebíči se startem a cílem na sokolském stadionu pod Kostelíčkem. Pro nedostatek sněhu se ne vždy podařilo v následujících letech tento závod uskutečnit. Poslední ročníky byly uspořádány v letech 2000, 2002, 2004 a 2006.