Závod ZZZ ČOS Úpice 2015

O víkendu 22. – 24. 5. 2015 pořádala Tělocvičná jednota Sokol Úpice XVI. ročník Přeboru České obce sokolské v Zálesáckém závodu zdatnosti. V letošním ročníku reprezentovaly naši jednotu a Sokolskou župu plk. Švece hlídky žactva (Jan Pánek, Eliška Krátká, Eliška Kostková, Adéla Vávrová, Jakub Staněk) a dorostu (Marek Kostka, Patrik Rybníček, Vít Vecheta a Petra Jordánová).

Na trati v náročném a kopcovitém terénu plnily hlídky úkoly z tábornických dovedností (azimuty, zdolávání překážkové dráhy, uzly, odhady vzdáleností, řezání a sekání dřeva) a také z poznávacích disciplín (botanika, zoologie, místopis ČR, souhvězdí). Mimo soutěžní okruh potom ještě schopnosti závodníků prověřila schopnost rozdělávání ohně a znalost resuscitace a transportu zraněných.

V kategorii žactva jsme letos stavěli zcela nový tým, který se závodem na republikové úrovni (kromě Elišky Kostkové) neměl doposud žádnou zkušenost. A proto jsme byli hodně napnutí, jak si naši nejmladší povedou. A musíme jim dát velkou pochvalu za předvedené výkony. Celkově skončili na krásném třetím místě, když ještě tři disciplíny před koncem závodu sahali po zlatu. Přípočet za špatnou délku špalku a za pár drobných chyb na trati nám tentokrát přisoudil bronz. Pomalejší běžecký čas bohatě vynahradili nejmenšími přípočty za nesplnění některého z úkolů ze všech hlídek v této kategorii.

Dorostenci startovali do závodu jenom s mírně pozměněným týmem, kdy z kategorie žactva přišel Víťa Vecheta. V této kategorii jsme tak trochu (možná i neskromně) doufali, že zacinká zlatá medaile. Naše hlídka naplnila očekávání na 100 %. K výbornému běžeckému času (trasu 7,5 km včetně plnění soutěžních disciplín zdolali za 1 hodinu a dvě minuty) přidali také naprosto úžasné plnění úkolů, když si běžecký čas zatížili pouze asi 13 minutami přípočtů. A bylo z toho vítězství o 13 minut nad týmem ze Sokola Praha – Libeň. Na stříbrné sekyře tak přibude devátý štítek s nápisem naší jednoty. Ze dvanácti závodů v této kategorii odešli naši dorostenci se stříbrnou medailí jen 3x.

Sluší se zmínit ještě o náhradnících, kdy hlídky složené i z našich náhradníků skončily v obou kategoriích na pomyslném 5. místě mezi všemi hlídkami.

Úspěšně jsme tedy završili letošní dvouměsíční náročnou přípravu na tento závod. Již dvanáctý rok neskončily naše hlídky v Přeboru ČOS ani jedenkrát pod stupni vítězů. A budeme doufat, že v roce následujícím prodloužíme tuto sérii o další rok…

2015.05.22.-24. - ZZZ Úpice, diplom žactvo.pdf338.22 KB
2015.05.22.-24. - ZZZ Úpice, diplom dorost.pdf345.97 KB