Výprava na slet do Ameriky

amerika_01XXII. slet Americké obce sokolské se konal 23.-28.6. 2009 ve Fort Worthu v Texasu a byl součástí Mezinárodního sportovního a kulturního festivalu. Z České republiky odjelo reprezentovat  ČOS 102 cvičenců  se skladbou Jariny Žitné „ Spějme dál“ a úspěšně se zúčastnilo hlavního sobotního vystoupení.

Sletový průvod městem Fort Worth mezi mrakodrapy i zahájení samotného sletu bylo skutečně silným zážitkem pro všechny a to hlavně v momentě, kdy stoupala naše vlajka vzhůru a halou zněla „ Československá hymna“. Druhou společnou závěrečnou skladbu „ Let loose“ jsme cvičili spolu s Američany a zde žijícími československými krajany . Skladbu jsme všichni společně pilovali až na místě a  byla to velmi radostná  tečka za celým sletem a pobytem za „ velkou louží“.

amerika_02

Slet v Americe byl sice hlavní důvod, proč jsme vlastně do států jeli, ale nechtěli jsme jen cvičit, chtěli jsme i vidět.  Za jednadvacet dnů jsme odřídili přes osm tisíc kilometrů, jeli po známé Rout 66  a projeli sedm států této velké země. Cestovali jsme  především po Národních parcích a světoznámých kaňonech jako je Zion, Grand Canyon, Bryce Canyon,  Big Bend . . . Nezapomenutelným zážitkem bylo vidět obrovské červenohnědé skály Monument Valley, ale i Údolí smrti ( Death Valley ) s teplotou 49 stupňů Celsia, kde se vzduch tetelí vedrem. Světovou raritu Zkamenělý les ( Petrified Forest ) by bylo hříchem minout. Bláznivé město kýčů a mekku všech hazardních hráčů Las Vegas  musíte navštívit když už jedete kolem a stejně tak i všem známý Dallas. Amerika je prostě obrovská a velkorysá zem.

Alena Kroupová