Babylon

29. 3. 2008 - Rádi jsme přijali pozvání k sobotní výpravě na Babylon u Kramolína. Naše krátké putování začalo na parkovišti u Mohelské hadcovy stepi, na modré turistické značce. Tu jsme po celou dobu výletu neopustili.

Hadcovu step jsme tentokráte obdivovali pouze krátce z vyhlídky. Přijeli jsme sem s cílem vystoupit po točitém schodišti rozhledny Babylon na její ochoz a potěšit se výhledy do "daleké" krajiny. Počasí bylo mimořádné i přes silný vítr. Do Alp jsme sice nedohlédli, ale pohled na panorama Pavlovských vrchů nám to bohatě vynahradil. Prožili jsme krásnou sobotní vycházku s atraktivními turistickými cíly.

text, foto Jan Lukášek

Co jsme si přečetli na http://pruvodce.turistik.cz/Babylon.htm

V nadmořské výšce téměř 500 metrů, poblíž Dalešické přehrady se tyčí rozhledna Babylon. Je to druhá nejstarší rozhledna v České republice. Nechal ji vystavět hrabě Haugwitz v roce 1831. Měří 40 metrů a pokud se chcete dostat až na vrchol musíte zdolat 105 schodů. Původně byla ještě o patro vyšší. Za příznivého počasí je možné z rozhledny vidět Alpy nebo Bílé Karpaty. Rozhledna je vybavena dalekohledem.

Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step je chráněné území rozkládající se na ploše cca 60 ha kolem obce Mohelno, nedaleko jaderné elektrárny Dukovany. Na území se vyskytuje hadec, neboli serpentin, který svými chemickými a fyzikálními vlastnostmi umožňuje výskyt trpasličím formám rostlin a v kombinaci s jižní orientací svahů způsobuje, že se zde velmi špatně drží voda teploty jsou v průměru až o 10°C vyšší než v párset metrů vzdáleném Mohelně. Bylo zde popsáno kolem 60 nových druhů rostlin a živočichů. Oblastí procházejí dvě naučné stezky. Mimo ně je vstup zakázán.