Jarní výlet Českou Kanadou 2014

V neděli 27. 4. 2014 proběhl tradiční jarní výlet jednoty. Výletníci tentokrát navštívili Českou Kanadu, kde absolvovali asi 14 km dlouhou trasu. Zúčastnilo se 38 dospělých a 7 dětí. Oblast  České  Kanady  připomíná  kanadskou divočinu s drsnější přírodou, žulovými skálami a  rozlehlými lesy .  Vzdálena  od Třebíče  je  nějakých 60 km a přitom tam někteří účastníci  jarního výletu byli poprvé.

Nejprve jsem zajeli do Kaprouna a cíleně se zašli podívat na vlakovou lesní zastávku, která je spojena s všeumělem Járou Cimrmanem, ale především má tato zastávka kouzlo daného místa – les, lampa a na ní cedule s nápisem  Kaproun.  

Pěší tůru jsme začali  na nejvyšším  bodu  České Kanady a to  na Vysokém kameni 783 m.n.m.  Pěkně se nám vykračovalo po lesních pěšinách, kolem obrovských  balvanů, studánek  a spousty druhů mechů a kapradin   až  do 6,5 km vzdálené Zvůle. Cílem dne bylo najít  kámen,  který všichni domorodci  a tuláci přírodou asi  znají, ale jen zasvěcení ví,  kde ho hledat.    Úspěšně jsme  našli, náležitě obdivovali a fotili. Viz . foto.  Dalším překvapením na trase  je  loni otevřená rozhledna  U Jakuba.  Počasí nám stále přálo, takže kdo vyšlapal nahoru mohl se  kochat   pohledy do krajiny.  Autobus nás čekal ve Valtínově  a kolem nově  postavené kaskády rybníků  jsme úsek  seběhli během půl hodiny. Kdo pojede do těchto míst, nechť sám  posoudí,  jak moc se do naší krajiny a České Kanady toto dílo s parkovou úpravou  hodí .

 
PřílohaVelikost
JARNI_VYLET_14.jpg432.35 KB
JARNÍ VÝLET - ČESKÁ KANADA.pdf285.65 KB